H ομαλή μετάβαση του παιδιού από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο

Το 2ο Νηπιαγωγείο Πατρών, γνωρίζοντας και κατανοώντας τις εύλογες απορίες και ανησυχίες των γονέων ενόψει της μετάβασης των παιδιών τους από τη μία σχολική βαθμίδα στην άλλη, συνδιοργανώνει με το 30ο,7ο,16ο,22ο 32ο,33ο,34ο,25ο,48ο,53ο και 75ο Νηπιαγωγεία Πατρών Παιδαγωγική Συνάντηση για γονείς και εκπαιδευτικούς με θέμα: «H ομαλή μετάβαση του παιδιού απ’ το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο».

Στην παραπάνω εκπαιδευτική ημερίδα, η οποία λόγω των ειδικών συνθηκών θα πραγματοποιηθεί με τηλεδιάσκεψη στις 11 Μάη 2022, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18.00μ.μ., κύρια ομιλήτρια θα είναι  η κ. Ελένη Διδάχου, νηπιαγωγός η οποία συνταξιοδοτήθηκε πρόσφατα, πρώην ΣΕΕ ΠΕ60 με διδακτική εμπειρία από το 1985 στην τάξη του νηπιαγωγείου. Έχει διδακτορικό δίπλωμα στη Μεθοδολογία και στις Πολιτικές Δια  Βίου Μάθησης και Εκπαίδευσης και μεταπτυχιακό τίτλο στα Αναλυτικά Προγράμματα, στην Αξιολόγηση και στην Αξιοποίηση των Νέων Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση. Τόσο η θέση της (σε επίπεδο διδακτορικού) όσο και η διπλωματική της εργασία (σε επίπεδο μεταπτυχιακού) αφορούσαν ειδικά στη μετάβαση των παιδιών από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό σχολείο, ενώ έχει συμμετάσχει στην συγγραφή σχετικού κεφαλαίου στο Πρόγραμμα Σπουδών για το Νηπιαγωγείο (2011) το οποίο εκπονήθηκε υπό την αιγίδα του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής του ΥΠΑΙΘ.

Στην συνάντηση με εκπαιδευτικούς και γονείς θα παρουσιαστούν εν συντομία κάποιες θεωρητικές αποσαφηνίσεις σχετικά με τη μετάβαση, θα συζητηθούν οι προκλήσεις που αντιμετωπίζουν παιδιά, γονείς και εκπαιδευτικοί κατά τη διαδικασία της μετάβασης από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό σχολείο και θα σχολιαστούν παραδείγματα σχετικών υποστηρικτικών δράσεων…

Δεδομένου ότι η μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό αποτελεί ένα ιδιαίτερο και μοναδικό βίωμα για το κάθε παιδί και σηματοδοτεί καθοριστικά τη μετέπειτα μαθητική του διαδρομή,  σας παρακαλούμε να δώσετε όλοι το «παρών» στο σημαντικό αυτό ραντεβού με το μέλλον των παιδιών σας και των μαθητών μας. Η ενημερωτική συνάντηση θα πραγματοποιηθεί μέσω webex στον υπερσύνδεσμο:

Θα χαρούμε πολύ με την παρουσία σας!

Κοινοποιήστε:

Απάντηση