Ενημέρωση για την Εποχική Γρίπη

Η Δ/νση Δημόσιας Υγείας της Π.Δ.Ε., προσβλέποντας στην πρόληψη και προαγωγή της δημόσιας υγείας και έχοντας υπόψη τις συστάσεις και του Υπουργείου Υγείας, σας ενημερώνει σχετικά με την εποχική γρίπη:

1. Η γρίπη είναι λοίμωξη του αναπνευστικού και μεταδίδεται εύκολα, κυρίως με το βήχα και το φτέρνισμα, μέσω των σταγονιδίων.

2. Η μεταδοτικότητα της νόσου ξεκινά 1 ημέρα πριν την έναρξη των συμπτωμάτων έως 5-7 ημέρες μετά την έναρξη τους. Συστήνεται παραμονή κατ΄οίκον κατά το διάστημα αυτό.

3. Η λήψη ατομικών και ομαδικών μέτρων υγιεινής είναι απαραίτητη για την προστασία από την γρίπη, τον περιορισμό της και για την εξάπλωση της.

4. Πλένουμε τακτικά τα χέρια μας με νερό και με σαπούνι.

5. Όταν βήχουμε ή φτερνιζόμαστε καλύπτουμε το πρόσωπο με χαρτομάντιλο μιας χρήσης ή φτερνιζόμαστε στο εσωτερικό του αγκώνα μας. Αποφεύγουμε την επαφή με το στόμα, τη μύτη και τα μάτια.

6. Μεριμνούμε για τακτικό αερισμό των κλειστών χώρων και για τον σχολαστικό καθαρισμό τους.

7. Απαραίτητη η αποχή των μαθητών από τα μαθήματα τους όταν εμφανίζουν κάποιο από τα συμπτώματα της γρίπης τόσο για τη δική τους προστασία όσο και για περιορισμό μετάδοσης της νόσου.

Κοινοποιήστε: