Ψηφιακή ανάγνωση και καραντίνα!

Στις μέρες της καραντίνας, όλο και περισσότερες δραστηριότητες γίνονται ψηφιακά, όλο και περισσότερες ώρες περνάμε μπροστά σε οθόνες: από τον υπολογιστή, το τηλέφωνο, τα tablet αλλά και την τηλεόραση! Έχουμε μπει για τα καλά σε μια νέα εποχή ψηφιακής ανάγνωσης, κόντρα στις παραδοσιακές πρακτικές ανάγνωσης με τη φυσική επαφή, το ξεφύλλισμα, τις χειρόγραφες σημειώσεις. Τα μαθήματα του σχολείου μας, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, ακόμα και οι παραγγελίες (click away ή και εξ ολοκλήρου ηλεκτρονικές αγορές) μας αναγκάζουν να περνάμε διαρκώς περισσότερο χρόνο με τα τεχνολογικά επιτεύγματα. Τι γίνεται όμως με τη λογοτεχνία; Πώς μπορούμε να διαβάσουμε ένα βιβλίο, για την ευχαρίστησή μας, ή κάποια αναζήτηση, ή ακόμα και την ενημέρωσή μας, τώρα που και η βιβλιοθήκη του σχολείου μας παραμένει απόμακρη και κλειστή; Σε μια τέτοια προσπάθεια, επιχειρούμε να συνδράμουμε, προτείνοντας να κάνουμε μια λελογισμένη χρήση του χρόνου που περνάμε μπροστά στις οθόνες (κυρίως της τηλεόρασης) και να “ξεφυλλίσουμε” κάποια από τα ψηφιακά αναγνώσματα που φροντίσαμε να συγκεντρώσουμε εδώ για όλους μας! Έτσι στην ενότητα “Χρήσιμοι σύνδεσμοι – online βιβλιοθήκες” θα βρούμε εκατοντάδες δωρεάν βιβλία, κάθε κατηγορίας, για να περάσουμε πιο δημιουργικά κάποιες στιγμές στην ασφάλεια του σπιτιού μας.
Ελπίζω να το απολαύσετε, και θυμηθείτε ότι και σαν αναγνώστες έχετε δικαιώματα και υποχρεώσεις!

Κοινοποιήστε: