Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ανάγνωσης Παιδικού Λογοτεχνικού Βιβλίου “Βιβλιοδρομίες 2022”

Οι ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ είναι ένας Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ανάγνωσης Παιδικού Λογοτεχνικού Βιβλίου που προκηρύσσεται από τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα για 23η συνεχόμενη χρονιά. Είναι ένα παιχνίδι, μια δραστηριότητα που απελευθερώνει τις δημιουργικές δυνάμεις των παιδιών και τα οδηγεί στη χαρά και την απόλαυση. Τα παιδιά καλούνται να διαβάσουν τέσσερα (4) βιβλία τα οποία εντάσσονται σε μια ενιαία θεματική ενότητα και να επεξεργαστούν θέματα σχετικά με τα βιβλία που διάβασαν.

Την Παρασκευή 13/05/2022 πραγματοποιήθηκε στο 15ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών ο διαγωνισμός “Βιβλιοδρομίες” με  τη συμμετοχή των μαθητών/τριών που εκδήλωσαν ενδιαφέρον, από τις τάξεις Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄. Φέτος η θεματική ενότητα που επιλέχθηκε για τον διαγωνισμό ήταν : «1922-2022: 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Εκστρατεία και καταστροφή».  Ήταν μια ομαδοσυνεργατική δραστηριότητα κατά την οποία οι μαθητές και οι μαθήτριες  επεξεργάστηκαν με δημιουργικό τρόπο θέματα σχετικά με τα βιβλία που διάβασαν.

Πηγή: 15ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών

Κοινοποιήστε: