Τα Λαζαράκια και τα κάλαντα του Λαζάρου

Tην Πέμπτη 14/4/2022 οι μαθητές του Α2 Τμήματος, με την δασκάλα τους Ασημίνα Μπουχάγιερ, το Β1 Τμήμα με τη δασκάλα τους Κατερίνα Σωτηρίου, το Δ1 με τη δασκάλα τους Ανδριανή Τσερεγκούνη και το Δ3 με τη δασκάλα τους Ειρήνη Ταμπακοπούλου και την πολύτιμη βοηθό όλων δασκάλα της Μουσικής Μαρία Σαββοπούλου τηρήσανε το έθιμο και φτιάξανε Λαζαράκια.

Τα Λαζαράκια είναι ψωμάκια σε σχήμα ανθρώπου σπαργανωμένου, δηλαδή όπως αναπαριστούν τον Λάζαρο στις εκκλησιαστικές εικόνες. Τα παιδιά έπλασαν μόνοι τους τα Λαζαράκια και το καταχάρηκαν.

Την επόμενη μέρα μαθητές του σχολείου μας με την δασκάλα της Μουσικής Μαρία Σαββοπούλου είπαν σε όλες τις τάξεις του σχολείου τα κάλαντα του Λαζάρου. Και του χρόνου με υγεία και χαρά. Καμαρώστε τις δράσεις τους…

Πηγή: 15ο Δημοτικό Σχολείο

Κοινοποιήστε: