Τα πετρώματα στην καθημερινή μας ζωή

Η Σχολική βιβλιοθήκη του 15ου Δημοτικού Σχολείου Πάτρας, στο πλαίσιο του δικτύου: «Τοπικό θεματικόδίκτυο «Τα πετρώματα στην καθημερινή μας ζωή και ο ρόλος τους στη βιώσιμη ανάπτυξη», και σε συνεργασία με το τμήμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης της Δνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, διοργανώνει έκθεση ορυκτών που θα διαρκέσει μέχρι το τέλος του σχολικού έτους, κάθε Τετάρτη 11:30 μ.μ. με 13:15 π.μ. στο χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου μας.
Η έκθεση περιλαμβάνει ορυκτά από όλο τον κόσμο, ενώ θα υλοποιούνται δράσεις που θα εστιάζουν σε ορυκτά της χώρας μας και της καθημερινότητάς μας και θα απαντούν στα ερωτήματα:

• Τι είναι πέτρωμα και τι ορυκτό;
  • Τι είναι ο «γεωλογικός κύκλος»;
  • Σε ποια αντικείμενα της καθημερινότητας περιλαμβάνονται ορυκτά και ποια;
  • Πόσο σημαντικά είναι και τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω στην συντήρηση αυτών των πηγών των ορυκτών; (αειφορία)
  • Πόσα από αυτά παράγει η χώρα μας και σε ποιες περιοχές;

Οι δράσεις είναι «σπονδυλωτές» και απευθύνονται σε όλες τις τάξεις της πρωτοβάθμιας.
Το υλικό της έκθεσης είναι προσωπικές συλλογές αλλά και συλλογές ορυκτών του National Geographic.
Η έκθεση ξεκινάει από την Τετάρτη 16 Φεβρουαρίου

Κοινοποιήστε: