Μονοήμερη Εκδρομή στην Ακρόπολη και στο νέο μουσείο της Ακρόπολης

Στις 12 Μαΐου 2019 ήταν προγραμματισμένη η πολύ αναμενόμενη εκδρομή των σχολείων μας στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης και στο Νέο Μουσείο Ακρόπολης. Ξεκινήσαμε το πρωί με τα λεωφορεία και πρώτη στάση κάναμε στα Μέγαρα για καφέ. Στην συνέχεια συνεχίσαμε για τον προορισμό μας με όλα τα παιδιά ενθουσιασμένα. Όλα κύλησαν ομαλά, ο ενθουσιασμός αυξάνονταν ολοένα καθώς κατεβήκαμε από το λεωφορείο και κατευθυνθήκαμε προς την Ακρόπολη. Μπαίνοντας στην Ακρόπολη συναντήσαμε πολλά Μνημεία όπως τα Προπύλαια, ο Ναός της Αθηνάς Νίκης, ο Παρθενώνας, και το Ερέχθειο. Απολαύσαμε την βόλτα μας και την θέα από τόσο ψηλά και βγάλαμε πολλές φωτογραφίες. Έπειτα, περιηγηθήκαμε με δέος στο Νέο Μουσείο της Ακρόπολης και θαυμάσαμε την αρχιτεκτονική του αλλά και τους θησαυρούς του. Στην συνέχεια πήγαμε για φαγητό και παγωτό πριν συναντηθούμε όλοι έξω από την Βουλή για να αναχωρήσουμε. Πριν την αναχώρηση είδαμε και την αλλαγή φρουράς !!! Η εκδρομή. «ήταν ένα όνειρο που δεν ήθελες να ξυπνήσεις!!» όπως ακούστηκε από τα στοματάκια των μικρών μαθητών! Αυτό μας αποζημίωσε όλους!!!

Κοινοποιήστε: